Ak ešte nemáte zakúpené žiadne školské potreby, mali by ste to napraviť. V prvom rade si však skontrolujte zoznam pomôcok, ktoré nájdete na internetovej stránke danej základnej školy. V prípade, že takýto zoznam škola nemá uverejnený, nájdete ho na www.iedu.sk (centrálny informačný portál rezortu školstva).
Zapojte aj vaše dieťa
Na nákupy choďte zásadne so svojim drobcom a nechajte ho vybrať si pomôcky podľa jeho gusta. Samozrejme, ak je daná vec nad limit vašich finančných možností, snažte sa mu to rozumne vysvetliť. Je dôležité, aby si aj dieťa začalo uvedomovať hodnotu peňazí a najmä to, že za zakúpené veci bude zodpovedné.
Výber vhodnej školskej tašky
Školská taška by mala spĺňať viacero kritérií a určite by ste ju nemali kupovať len na základe toho, že sa páči vášmu dieťaťu. Myslite na to, že v tomto prípade ide o zdravie vášho drobca a počas nasledujúcich mesiacov bude každý deň zaťažovaná aj jeho chrbtica. Dbajte teda na to, aby školská taška mala pevnú anatomicky tvarovanú chrbtovú časť. Batohy, ktoré sú nespevnené, môžu negatívne vplývať na zdravý vývoj detskej chrbtice. Školská taška by mala byť aj praktická. Všímajte si, či má dostatok bočných vreciek, aby si vaše dieťa malo kam uložiť desiatu, pitie a iné drobnosti. Na batohu by sa mali nachádzať aj reflexné prvky, vďaka ktorým bude vaše dieťa viditeľné aj za zhoršených svetelných podmienok. Taška pre prváka by mala byť čo najľahšia. Podľa normy by prázdna školská taška mala vážiť do 1,2 kg. Dohliadnite na to, aby ju vaše dieťa správne nosilo, t.j. žiadne nosenie batohu na jednom pleci.
Zošity
Je potrebné si uvedomiť, že každá škola má svoj vlastný systém. Niektoré základné školy sa snažia rodičom zjednodušiť „prácu“ a o nákup zošitov sa postará samotná škola. Rodičia sa na začiatku školského roka naňho iba zložia určitou sumou.
Písacie potreby
Ak si nie ste istí, aké písacie potreby budú pre vaše dieťa vhodné, nechajte si poradiť od jeho pani učiteľky. Na trhu však nájdete rôzne perá či ceruzky, ktoré sú určené aj ľavákom. V prípade, že si chcete nakupovanie zjednodušiť, siahnite po už naplnených peračníkoch, v ktorých sa nachádzajú ceruzky, perá, farbičky, pravítka a pod. Ale počítajte s tým, že nákup takéhoto peračníka vás vyjde drahšie.
Potreby na výtvarnú výchovu
- Stará škatuľa (v nej si deti uložia všetky svoje pomôcky na VV)
- Staré tričko alebo zástera (predídete tak ušpineniu bežného oblečenia do školy)
- Vodové a temperové farby
- Nejaký pohárik na vodu
- Handrička na štetce
- Štetce (viac druhov)
- Lepidlo
- Výkresy (viacero veľkostí)
- Farebné papiere
- Nožnice
- Tuš
Potreby na telesnú výchovu
- Vrecúško na úbor
- Krátke tričko
- Krátke nohavice
- Cvičky alebo vhodná športová obuv
Nezabudnite deťom označiť aspoň iniciálami vrecúško aj úbor, v ktorom cvičí.
Hygienické potreby
- Vrecúško na hygienické potreby (rovnako ho treba označiť)
- Uteráčik
- Mydlo
- Toaletný papier
- Papierové vreckovky
Náš tip
Každý školák si potrebuje počas dňa dobiť energiu zdravou a výdatnou desiatou. Pribaľte mu do školskej tašky ovocnú výživu OVKO, ktorá ho nielen zasýti, ale mu aj zachutí.