6. Prechladnutie či chrípka?
Určite ste už počuli, že sa jedná o dve rozličné diagnózy. Ako ich však rozoznať? Prechladnutie je záležitosť na tri dni, chrípka však trvá minimálne dvakrát toľko. Ak sa teda stav nezlepšuje, či dokonca je horší, vyberte sa k lekárovi.
7. Zvracanie
Áno, aj toto je jeden so symptómov chrípky- bolesť bruška, zvracanie, nevoľnosť či neschopnosť udržať v sebe aspoň kúsok jedla. Zvyčajne sa vyskytujú u detí, ktorých telo reaguje na vírusy či baktérie citlivo. Ak dieťa trpí nechutenstvom, nenúťte ho jesť. Keď sa jeho stav zlepší, vypýta si samé. Neplatí to však o pitnom režime – obzvlášť pri zvracaní či hnačkách zvýšte príjem tekutín, aby nedošlo k dehydratácii.
8. Diéta alebo hladovka
Detský organizmus má čo robiť, aby nad nepríjemnou chrípkou a prechladnutím vyhral. Nečudo, že na jedlo dieťa akosi ani nepomyslí , prípadne ho odmieta. Nemusíte sa však obávať, že by mu chvíľková diéta či hladovka uškodila. Ponúkajte mu skôr odľahčené jedlá, napríklad ovocné pyré. S jeho prípravou si však nemusíte robiť starosti, stačí mať pri sebe obľúbenú kapsičku OVKO. Keď sa dieťaťu uľaví, vráti sa i chuť do jedla.
9. Cibuľový sirup
Overená klasika, ktorá zaručene funguje. Cibuľový sirup síce nepatrí k práve obľúbeným, jeho chuť však prekonajú výborné účinky na každú detskú virózu. Vrstvy cibule stačí zasypať cukrom alebo medom a nechať jeden deň odstáť. Počas dňa podávajte po lyžičkách. Vynikajúco zaberá aj pri nádche, kašli a iných sezónnych neduhoch.
10. Proti nádche so zázvorom
Skutočný poklad prírody! Uvarte z neho čaj, pridajte citrón, prípadne med. Vôňa uvoľní nos a dýchacie cesty, zahreje celé telo. Pri menších deťoch však opatrne s koncentráciou, aby nebol veľmi štipľavý.